Konsekwencje autonomii Hongkongu względem Chin dla podmiotów polskich
Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej Hongkong od 1 lipca 1997 r. jest częścią Chińskiej Republiki Ludowej. Uregulowanie jego statusu względem Chin może mieć także konsekwencje prawnoprocesowe i podatkowe na terytorium Polski.
W jakiej sprawie można złożyć pozew zbiorowy
Pojęcie pozwu zbiorowego funkcjonuje od jakiegoś czasu w świadomości społecznej. Nie wszyscy jednak wiedzą, że zakres spraw, w których pozew w postępowaniu grupowym może być wniesiony, jest ograniczony – i nie do końca jasny.
Kto może podpisać pozew zbiorowy?
Pozew zbiorowy podpisze tylko adwokat lub radca prawny. Przesądził o tym Sąd Najwyższy, podejmując uchwałę wyjaśniającą przepisy ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Pozew podpisany przez inną osobę podlega zwrotowi.
Pozew zbiorowy - z punktu widzenia pozwanego
Postępowanie grupowe może stanowić istotne ułatwienie dla osób wnoszących pozew do sądu, ale jego skutki dla pozwanego mogą być poważne. Warto więc wiedzieć, jakie możliwości daje mu obowiązująca ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.
Czy powstanie wspólna europejska regulacja w zakresie pozwów zbiorowych?
W instytucjach unijnych coraz głośniej mówi się o potrzebie stworzenia nowego jednolitego rozwiązania służącego grupowemu dochodzeniu roszczeń.
dr Marcin Lemkowski: W codziennej praktyce prawniczej tzw. ustawa o pozwach zbiorowych jest w zasadzie nieobecna
Rozmowa z dr. Marcinem Lemkowskim z Zespołu Rozwiązywania Sporów i Arbitrażu o tym, czemu w Polsce toczy się tak mało postępowań grupowych i czy w przyszłości może ich być więcej.
Kara umowna ma zabezpieczać wykonanie zobowiązania
W różnego rodzaju umowach stosowanych w praktyce gospodarczej często zastrzegane są kary umowne w określonej wysokości za niewykonanie albo nienależyte wykonanie zobowiązania. Czy jednak taka raz ustalona kara może być w przyszłości obniżona?
Elektroniczna rejestracja przebiegu rozpraw sądowych
Wprowadzenie nowych zasad rejestracji przebiegu rozpraw sądowych spowoduje szereg zmian w sposobie funkcjonowania sądów, stron i ich pełnomocników.
Egzekwowanie należności w transakcjach handlowych
Nie tylko na etapie zabezpieczania umowy i ewentualnego dochodzenia należności z transakcji handlowych należy zwrócić uwagę na szereg szczegółowych kwestii. Podobnie rzecz się ma z egzekwowaniem należności.
Wekslowy know-how
Wystarczy wpisać do wyszukiwarki Google hasło „problem z wekslem”, żeby w ciągu pół sekundy pojawiło się 254 000 wyników. Pobieżna analiza wskazuje, że weksel stał się zmorą w obrocie gospodarczym.
Poręczenie jako sposób zabezpieczenia należności
Jedną z popularniejszych form udzielenia zabezpieczenia osobistego jest poręczenie. Dokonuje się ono poprzez jednostronnie zobowiązującą czynność prawną poręczyciela z wierzycielem.
Zaspokajanie należności w postępowaniu nakazowym
Jeżeli przedsiębiorcy nie udało się uzyskać zabezpieczenia należności, konieczne może być rozpoczęcie sporu sądowego. Szczególnie przydatny jest wówczas tryb postępowania nakazowego, który jest trybem w pewnym sensie przyspieszonym.