Monitorowanie fraudów w świetle AI Act
Przepisy o zakazanych praktykach w zakresie systemów AI wchodzą w życie już 2 lutego 2025 r. Wiele instytucji zakłada zapewne, że zakazy dotyczą jedynie ekstremalnych praktyk, które na pewno nie są ich udziałem. Jednak zakaz stosowania systemów AI do oceny ryzyka popełnienia przestępstwa pokazuje, że nie jest to prawidłowe podejście. Bardziej wnikliwa analiza prowadzi do wniosku, że część działań uznawanych do tej pory za rynkowy standard, szczególnie w sektorze usług finansowych, może okazać się wątpliwa w świetle wspomnianego zakazu. Dotyczy to w szczególności praktyk stosowanych przy monitorowaniu ryzyka AML oraz szeroko pojętego monitorowania ryzyka fraudów.
W jakim kształcie będzie obowiązywał system kaucyjny?
Ustawa wprowadzająca w Polsce system kaucyjny weszła w życie 13 października 2023 r. Na przygotowanie się do nowych obowiązków przedsiębiorcy dostali od prawodawcy nieco ponad rok – system kaucyjny ma bowiem ruszyć 1 stycznia 2025 r. Od kilku miesięcy nowy rząd zapowiada jednak zmiany w ustawie. Otwarte pozostaje pytanie o to, w jakim brzmieniu będą obowiązywały przepisy w momencie startu systemu.
Odbudowa i remont po powodzi – ułatwienia prawne
W obliczu żywiołów i ich destrukcyjnych skutków priorytetem jest szybka odbudowa i remont obiektów budowlanych. Dlatego w 2001 roku do polskiego porządku prawnego wprowadzono ustawę, która umożliwia prowadzenie takich prac w uproszczonym trybie. Prawdopodobnie już wkrótce z przepisów tych będą mogły skorzystać osoby poszkodowane w wyniku powodzi, które we wrześniu 2024 r. wystąpiły w południowo-zachodniej części Polski.
Na pomoc ofiarom powodzi
Przewodnik prawny dla osób oraz przedsiębiorstw dotkniętych skutkami powodzi. Jak zgłosić szkodę, kto może otrzymać pomoc doraźną albo bezzwrotną pomoc na remont lub odbudowę, czy należy się wynagrodzenie, gdy praca w zakładzie została wstrzymana?
Sankcje: wskazówki Komisji Europejskiej nie zawsze dają pewność
Orzeczenie TSUE w sprawie C-109/23 [Jemerak] wyjaśnia pojęcie „usług doradztwa prawnego” w kontekście przepisów dotyczących sankcji UE i pokazuje, że Trybunał może nie podzielać interpretacji zawartej w wytycznych (FAQ) Komisji Europejskiej.
„Bliski stosunek” stron czynności prawnej krzywdzącej wierzyciela
Dzięki tzw. skardze pauliańskiej (art. 527 i nast. k.c.) wierzyciel dotknięty nieuczciwym zachowaniem dłużnika może egzekwować wierzytelność z rzeczy lub praw majątkowych, które dłużnik przeniósł na osobę trzecią. Skarga pauliańska pozwala bowiem wierzycielowi zakwestionować wobec siebie skuteczność czynności prawnej dłużnika zdziałanej z osobą trzecią, która krzywdzi wierzyciela (szerzej na temat samej skargi pauliańskiej piszemy w artykule Skarga pauliańska – podstawowy instrument ochrony wierzyciela przed niewypłacalnością dłużnika).
Disclaimery w promocjach konsumenckich: jak się nie narazić na karę UOKiK
UOKiK regularnie zarzuca przedsiębiorcom stosowanie wprowadzających w błąd treści reklamowych, które naruszają zbiorowe interesy konsumentów. Kary z tego tytułu wynoszą do 10% rocznego obrotu przedsiębiorcy. Przyczyną kary może być niewłaściwa treść lub wygląd tzw. disclaimera.
Zamówienia publiczne w obliczu powodzi
Przechodząca przez Polskę fala powodziowa ma znaczący wpływ na życie dotkniętej nią ludności oraz na funkcjonowanie lokalnych przedsiębiorstw. Dezorganizuje również pracę władz samorządowych i instytucji, wymuszając nie tylko większe zaangażowanie, ale także podejmowanie szybkich decyzji, w tym zakupów w trybie pilnym.
Programy opcyjne dla kluczowego personelu (ESOP) w prywatnych spółkach gamingowych – aspekty korporacyjne
Udziały lub akcje w spółkach są postrzegane jako istotny element wynagrodzenia dla specjalistów pracujących w branży IT. Podobnie jest w spółkach gamingowych – przyszli pracownicy lub współpracownicy spółki oczekują, że w ramach pakietu kompensacyjnego będą mogli objąć udziały w dynamicznie rosnącej spółce.
Ochrona inwestorów przed skutkami bezprawnych zachowań twórców startupów
Zdaniem analityków tylko 10% startupów odnosi sukces. Aż 90% z nich upada, z czego 20% już w pierwszym roku działalności. W oficjalnych wypowiedziach przyczyn tego stanu rzeczy upatruje się w tym, że założyciele tych bytów gospodarczych, tworząc swoją ofertę rynkową, zapominają o tak istotnych kwestiach jak identyfikacja potrzeb klientów, istnienie rzeczywistej luki na rynku, konkurencja oraz unikalność usługi lub produktu. Nieoficjalnie, np. w komentarzach do publikacji internetowych, padają dużo cięższe zarzuty, takie jak ten, że większość startupów ma służyć wyłudzaniu lub praniu pieniędzy.
Odszkodowanie od dewelopera, który mimo umowy przedwstępnej zbył nieruchomość innej osobie
Ceny nieruchomości mieszkalnych od wielu lat nieprzerwanie rosną. Dom czy lokal mieszkalny, o którego wybudowanie lub sprzedaż umówiono się choćby rok wcześniej, teraz może mieć cenę rynkową znacznie wyższą niż w dacie zawierania umowy przedwstępnej. Dlatego niektórzy deweloperzy uchylają się od wykonania umowy przedwstępnej i zawierają transakcję z innym nabywcą za wyższą cenę. Czego w takiej sytuacji można od nich żądać?
Legitymacja procesowa w przypadku konsorcjum. Czy zakończenie umowy wyłącza roszczenie z art. 357(1) k.c.?
W wyroku z 24 lipca 2024 r. (II CSKP 968/22) Sąd Najwyższy rozstrzygnął wątpliwości związane z legitymacją procesową w przypadku żądania zmiany umowy albo zapłaty na podstawie art. 3571 k.c. (tzw. klauzuli rebus sic stantibus) przez konsorcjum podmiotów wykonujących umowę dla zamawiającego. Sąd Najwyższy wypowiedział się także na temat tego, czy można wystąpić z żądaniem z art. 3571 k.c. po wykonaniu umowy. To bardzo istotne dla praktyki orzeczenie.