PPK – nowe obowiązki dla pracodawców
Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych, która weszła w życie 1 stycznia 2019 r., to jedna z najważniejszych zmian w prawie w 2019 r., w szczególności dla pracodawców, którzy powinni przygotować się na nowe obowiązki i kolejne koszty. Z drugiej jednak strony Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) mogą znacząco przyczynić się zwiększania oszczędności Polaków i stanowić dodatkowe źródło przychodów na emeryturze.
Walka z podróbkami – czarna lista stron internetowych i targowisk
W piątek 7 grudnia 2018 r. Komisja Europejska opublikowała listę (tzw. „watch-list”) stron internetowych oraz targowisk zlokalizowanych poza terytorium Unii Europejskiej, które zostały zidentyfikowane jako istotne źródła naruszeń praw własności intelektualnej.
Przedawnienie roszczeń odszkodowawczych w sprawach antymonopolowych
Ustalenie terminu przedawnienia roszczeń o naprawienie szkody z tytułu naruszenia przepisów antymonopolowych nie jest sprawą prostą. Roszczenia takie mogą być formułowane bądź po wydaniu decyzji Prezesa UOKiK w sprawach praktyk ograniczających konkurencję (follow on actions), bądź też bez oczekiwania na wydanie takiej decyzji (stand-alone actions). W odniesieniu do tej drugiej opcji warto podkreślić, że ścieżka administracyjna nie jest jedyną możliwością dochodzenia praw przez podmiot poszkodowany praktykami antymonopolowymi. Nie musi on czekać na rozstrzygnięcie spraw przez Prezesa UOKiK, lecz może samodzielnie wnieść powództwo do sądu cywilnego przeciwko podmiotowi, który jego zdaniem dopuścił się zakazanych praktyk.
Świątecznego oderwania
Naszym Czytelnikom i Autorom składamy serdeczne życzenia zdrowia, radości i spokoju ducha. Wracamy po Nowym Roku.
Co grozi za pomoc nieuczciwemu dłużnikowi?
O odpowiedzialności za „pranie pieniędzy” w przypadku osób pomagających w działaniach nieuczciwych dłużników podejmowanych na szkodę wierzycieli.
Kolejna próba ograniczenia uprawnień dawnych właścicieli nieruchomości warszawskich
Pod koniec listopada 2018 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji przepisów dotyczących komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich oraz przepisów zawierających nowe przesłanki odmownego rozpatrzenia tzw. wniosków dekretowych. Przyjęcie tych regulacji stanowiłoby kolejny etap wygaszania roszczeń dawnych właścicieli nieruchomości warszawskich. Jednocześnie ustawodawca nie podejmuje żadnych realnych prac nad rzeczywistymi przepisami reprywatyzacyjnymi, do czego wielokrotnie zobowiązywał go Trybunał Konstytucyjny.
Dopuszczalne przesunięcia pomiędzy kapitałem z aktualizacji wyceny a pozostałymi kapitałami w spółce
W sprawozdaniach finansowych spółek wśród kapitałów własnych często występuje pozycja „kapitał z aktualizacji wyceny”. Jest to szczególny rodzaj kapitału, który powstaje na skutek zmiany wyceny określonych składników aktywów spółki na zasadach określonych w ustawie o rachunkowości. Pojawia się zatem pytanie o możliwe przepływy kapitałowe, czy – inaczej to ujmując – o dopuszczalne przesunięcia pomiędzy kapitałem z aktualizacji wyceny a pozostałymi kapitałami w spółce.
Prawo do cyfrowego wykluczenia?
Z okazji 30-lecia kancelarii Wardyński i Wspólnicy 7 grudnia 2018 r. odbyła się debata „Prawo do cyfrowego wykluczenia. Godność i prywatność a rozwój nowych technologii”. Paneliści zastanawiali się, czy – skoro wywalczyliśmy już sobie prawo dostępu do internetu – nie warto pomyśleć o prawie do wolności od internetu.
Rynek finansowy – zmiany, zmiany, zmiany…
Zaledwie miesiąc temu pisaliśmy o planowanych zmianach w nadzorze nad rynkiem kapitałowym i ochronie inwestorów na rynku, a ustawa już została uchwalona, podpisana przez Prezydenta i niebawem, bo już 1 stycznia 2019 r., wchodzi w życie.
Delegowanie pracowników do Polski. Obowiązki wobec polskich organów
Przepisy ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług z 10 czerwca 2016 r. implementujące dyrektywę 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady oraz dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/67/UE nakładają na zagranicznych pracodawców delegujących swoich pracowników do Polski szereg obowiązków, których realizacja w praktyce może przysporzyć trudności.
Rozliczanie ulepszeń w umowach najmu
Rozliczenie ulepszeń dokonanych przez najemcę w przedmiocie najmu jest istotnym zagadnieniem we wzajemnych stosunkach pomiędzy wynajmującym a najemcą. Decyzja o sposobie rozliczenia ulepszeń zależy od wielu czynników, takich jak okres najmu, jego przedmiot, jak również przewidywane nakłady najemcy.
Możliwości uchylenia prawomocnego mandatu karnego
Jeśli przyjmiemy mandat karny, staje się on prawomocny z chwilą pokwitowania jego odbioru. Czy to oznacza, że nie ma żadnej możliwości uchylenia takiego mandatu?