Z jakim organem należy uzgadniać rekultywację środowiska wodno-gruntowego?
Jeśli zaistniała przed 30 kwietnia 2007 r. szkoda dotyczy środowiska gruntowo-wodnego, jej naprawienie nie musi wymagać przeprowadzenia dwóch postępowań: jednego w odniesieniu do zanieczyszczonego gruntu i drugiego dotyczącego środowiska wodnego.
Zmiany w prawie ochrony środowiska
W prawie ochrony środowiska zmiany przepisów istotne dla przedsiębiorców następują bardzo często, nierzadko wielokrotnie w ciągu roku. Nie inaczej będzie również w 2013 roku. Poniżej przypominamy o kilku najważniejszych zmianach.
Sprzedaż lokalu użytkowego a podatek VAT
Opodatkowanie VAT sprzedaży lokalu użytkowego zależy od tego, czy i ewentualnie kiedy doszło do tzw. pierwszego zasiedlenia w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.
Zmiana wspólnika w spółce
Jaki dokument stanowi podstawę wpisu do rejestru przedsiębiorców zbycia co najmniej 10 proc. udziałów w spółce z o.o.? Uchwałę Sądu Najwyższego analizuje radca prawny.
Pokrewne prawo wydawców: nowe pole bitwy o prawo autorskie
Jedną z ostatnich propozycji zmiany prawa autorskiego, obecnie intensywnie dyskutowaną w krajach zachodnioeuropejskich, jest stworzenie zupełnie nowego prawa: pokrewnego prawa wydawców.
Planowana gruntowna reforma prawa upadłościowego i naprawczego
Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało rekomendacje w zakresie planowanej nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze.
Jeszcze raz o sprawozdaniach finansowych
Gwałtownie rośnie liczba postępowań karnych związanych z niezłożeniem lub niesporządzeniem sprawozdania finansowego.
Czy odpowiedzialność osób prawnych za korupcję zmierza w złym kierunku?
Janusz Tomczak, adwokat odpowiedzialny za Zespół Praktyki Karnej kancelarii Wardyński i Wspólnicy, dla TalklawGlobal™ o różnicach w polskim i brytyjskim prawie antykorupcyjnym.
Pozyskiwanie gruntu pod budowę sieci uzbrojenia terenu
Oprócz umowy o ustanowieniu służebności gruntowej lub służebności przesyłu inwestor ma do wyboru również umowę obligacyjną albo uzyskanie decyzji starosty w trybie art. 124 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Projekt zmiany ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów w konsultacjach
Już 18 grudnia 2012 roku Prezes UOKiK przekazała do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych gotowy projekt ustawy.
Uwaga na jurysdykcję sądów polskich w sporach z podmiotami z innych państw członkowskich UE
Przepisy prawa UE modyfikują standardowe zasady jurysdykcji krajowej sądów polskich w sytuacji, gdy spór toczy się między podmiotami z różnych państw członkowskich UE i dotyczy umów sprzedaży rzeczy ruchomych lub umów dotyczących świadczenia usług.
Czy zabraknie prądu dla lampek na choince?
Za kilka dni zasiądziemy przy wigilijnym stole. Jak co roku ozdobimy choinkę bombkami i lampkami. Jednak w przyszłości może zabraknąć prądu na zapalenie choinkowych lampek, a kolację wigilijną zmuszeni będziemy zjeść przy świecach.