Decyzja o przyznaniu prezentu jako decyzja uznaniowa
Działalność Świętego Mikołaja może budzić wątpliwości natury procesowej. Czy powinna ona podlegać procedurze cywilnej, czy administracyjnej? Jeśli tej drugiej, to Święty Mikołaj powinien brać pod uwagę uregulowania Kodeksu postępowania administracyjnego.
Ostatni anonimowy łosoś na wigilijnym stole
Fircyk, Złośnik, Leoś… a Ty znasz już imię swojej świątecznej ryby? Już niedługo sprawca wigilijnej niestrawności cioci Halinki nie będzie bezkarny. Zostanie zidentyfikowany, a jego dane trafią do „rybnego rejestru karnego”.
Święty Mikołaj (nie) istnieje?
Co robić, gdy ktoś rozpowszechnia informacje naruszające naszą cześć? Jakie przesłanki muszą zostać spełnione, by dochodzenie ochrony dóbr osobistych okazało się możliwe? I czy informacja, że ktoś nie istnieje, stanowi naruszenie jego dobra osobistego?
Święty Mikołaj może skutecznie odmówić udzielenia elfowi urlopu na żądanie w dniu 24 grudnia
Elfy nagminnie biorą w Wigilię urlop na żądanie. W efekcie wiele prezentów nie trafia na czas do obdarowanych. Na szczęście prawo daje Świętego Mikołajowi narzędzie pozwalające mu ukrócić te praktyki.
Święty Mikołaj - zbyt wielki, by upaść?
Na światowy kryzys nie ma mocnych. Widmo bankructwa zagląda w oczy nawet renomowanym przedsiębiorstwom o globalnym zasięgu. Kontrahenci i odbiorcy usług nie mogą być pewni swego. Czy zagrożenie może dotyczyć również naszych świątecznych prezentów?
Joanna Krakowiak: Rok 2013 przyniesie rewolucję w prawie żywnościowym
Rozmowa z Joanną Krakowiak z Zespołu Life Science i Postępowań Regulacyjnych kancelarii Wardyński i Wspólnicy na temat nowych regulacji krajowych i unijnych dotyczących prawa żywnościowego.
W niektórych sytuacjach umowę można wykonać tylko częściowo
Strony, zawierając umowę, najczęściej zakładają, że zostanie ona wykonana w całości. Czy jednak w przypadku gdy jedna ze stron zaoferuje jedynie część świadczenia przewidzianego w umowie, to druga strona ma obowiązek je przyjąć?
Jak podzielić bez planu?
Podział geodezyjny nieruchomości w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego musi być zgodny z „przepisami odrębnymi” lub z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
O kognicji sądu wieczystoksięgowego
Czy umowa nienazwana może zostać ujawniona w księdze wieczystej? W jakim stopniu sąd wieczystoksięgowy jest związany wnioskiem o wpis oraz jak daleko sięga kognicja sądu wieczystoksięgowego?
Masło po raz kolejny pod lupą
Bardzo szczegółowe regulacje dotyczą masła i innych tłuszczów mlecznych do smarowania. Raporty z kontroli wojewódzkich inspekcji handlowych wskazują, że sytuacja na rynku masła wciąż nie jest najlepsza. Podobnie wygląda sytuacja w innych krajach UE.
O udziale ekologów w postępowaniu decyduje prawo, a nie urzędnicy
Dopuszczenie organizacji ekologicznej do postępowania w sprawie wydania decyzji o pozwoleniu na budowę nie może zależeć tylko od tego, czy organy administracji prawidłowo wykonają obowiązki nałożone na nie przepisami prawa.
Problem odpowiedzialności tzw. nominalnych członków zarządu
Fakt, że osoby, które są członkami zarządu spółki, faktycznie prowadzeniem jej spraw się nie zajmują, nie zwalnia ich z odpowiedzialności za zobowiązania spółki.