Inwestor może mieć wgląd w ekspertyzę wpływu przyłączenia na sieć
Orzeczenie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przełamuje monopol przedsiębiorstw energetycznych na informację o stanie sieci elektroenergetycznej w postępowaniach o przyłączenie.
Znów o nagrywaniu rozpraw
Rzecznik praw obywatelskich zwróciła się do ministra sprawiedliwości z ponowną prośbą o rozważenie inicjatywy legislacyjnej w sprawie możliwości rejestrowania przez strony przebiegu rozprawy w postępowaniu cywilnym.
Niekorzystna zmiana planu miejscowego może oznaczać odszkodowanie
Gmina, uchwalając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, kształtuje ład przestrzenny na swoim terenie. Jeśli jednak powoduje to ograniczenia w korzystaniu z nieruchomości w dotychczasowy sposób, powstawać mogą roszczenia odszkodowawcze.
Kto zaprzestał działalności (choćby tymczasowo), nie dostanie uprawnień do emisji
O mechanizmie korekty przydziału uprawnień do emisji w przypadku całkowitego lub częściowego zaprzestania działalności przez instalację.
Spółka cywilna może otrzymać dopłaty rolnośrodowiskowe
Spółce cywilnej, jako grupie osób wspólnie wykonujących działalność rolniczą, przysługuje status producenta rolnego, co oznacza, że może ubiegać się ona o dopłaty rolnośrodowiskowe.
Przegląd orzecznictwa dotyczącego sporów o domeny .eu
Czeski Sąd Arbitrażowy we współpracy z Westfalskim Uniwersytetem Wilhelma w Münsterze przygotował opracowanie zawierające podsumowanie orzeczeń zespołów orzekających w najbardziej dyskutowanych kwestiach dotyczących sporów o domeny .eu.
O arbitrażu na konferencji Europejskiego Forum Regionalnego IBA w Warszawie
Wśród licznych sesji i warsztatów listopadowej konferencji Europejskiego Forum Regionalnego IBA znajdzie się też warsztat poświęcony praktycznym aspektom postępowań arbitrażowych.
21-23 listopada 2012: konferencja Europejskiego Forum Regionalnego IBA w Warszawie
Europejskie Forum Regionalne International Bar Association (IBA) organizuje w Warszawie środkowo-wschodnioeuropejską konferencję regionalną zatytułowaną „Szanse i wyzwania stojące przed przedsiębiorcami w nowych państwach UE – perspektywy na przyszłość”.
Jeśli kupujący wiedział o wadach, to rękojmia nie zadziała
Kupujący rzecz mającą wadę fizyczną albo prawną może skorzystać z ochrony, jaką dają mu przepisy o rękojmi (art. 556 i następne Kodeksu cywilnego). Czy tego rodzaju odpowiedzialność obowiązuje w każdym przypadku sprzedaży wadliwej rzeczy lub prawa?
Hipoteka na udziale nie może obciążać pozostałych współwłaścicieli
Obciążenie hipoteką części ułamkowych wszystkich nieruchomości utworzonych wskutek podziału nieruchomości, której część ułamkowa przed podziałem była obciążona hipoteką, jest niezgodne z konstytucją.
Zatory płatnicze mogą prowadzić do upadłości
Firmy obecnie często spóźniają się z płatnościami na rzecz kontrahentów, którzy w efekcie nieterminowo płacą własnym wierzycielom. Tymczasem nawet kilkudniowe opóźnienie w płatnościach nakłada na dłużnika obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.
Nowe zasady rozliczeń na rynku kapitałowym
W dniu 28 czerwca 2012 roku uchwalona została nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Jej głównym celem jest przygotowanie polskiego rynku kapitałowego na wejście w życie przygotowywanego rozporządzenia EMIR.