Rewolucja w organizacji systemu gospodarki odpadami komunalnymi
1 stycznia 2012 roku wejdzie w życie ustawa o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, rewolucjonizująca obowiązujący system gospodarowania odpadami komunalnymi przez gminę.
Dekodery musimy sfinansować sami
Po przejściu z nadawania analogowego na cyfrowe część odbiorców będzie musiała kupić urządzenie, które umożliwi odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Ustawodawca zrezygnował z rozważanego subsydiowania takich urządzeń, i jak się okazało – słusznie.
Nie każda wada decyzji środowiskowej może być podstawą jej unieważnienia
Postępowanie o stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej dotyczy wyłącznie kwalifikowanych wad prawnych podjętego rozstrzygnięcia i nie służy ponownemu rozpoznaniu sprawy.
W jakich przypadkach może zostać zakwestionowana notyfikacja suplementu diety
Czy główny inspektor sanitarny może zakwestionować notyfikację produktu żywnościowego?
Czy do umów barterowych też należy stosować ustawę Prawo zamówień publicznych?
O konieczności stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych przesądza odpłatny charakter tej umowy.
Jeżeli w sprawie administracyjnej termin upływa w sobotę, można pismo wysłać w poniedziałek
Taki wniosek płynie z uchwały siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, odnoszącej się do sposobu liczenia terminów w postępowaniu administracyjnym zgodnie z art. 57 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego.
Droga administracyjna dostępna mimo umorzenia postępowania
Prawomocne umorzenie postępowania administracyjnego nie wyklucza ponownego złożenia wniosku do organu administracyjnego o wydanie decyzji stwierdzającej, że dana nieruchomość nie podpada pod przepisy dekretu rolnego.
Obniżenie pensji pracownikowi chronionemu
Pracodawca może obniżyć pensję pracownicy, która zamiast korzystać z urlopu wychowawczego świadczy pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 12 maja 2011 roku (sygn. akt II PK 6/11).
Długoterminowe zatrudnianie obywateli Rosji, Ukrainy i Białorusi w Polsce
Wprowadzane stopniowo ułatwienia w zakresie zatrudniania w Polsce obywateli Federacji Rosyjskiej, Ukrainy i Białorusi, a także Gruzji i Mołdowy wciąż obejmują rozwiązania przydatne głównie przy krótkoterminowym zatrudnieniu.
Kiedy wspólnik spółki z o.o. odpowiada za cudze zobowiązania
Nabywając udziały w spółce z o.o., warto sprawdzić podstawy prawne ostatnich wypłat na rzecz wspólników. Jeśli inny wspólnik otrzymał wypłatę nienależnie, ryzyko obowiązku zwrotu spółce tej kwoty może dotyczyć także nowego wspólnika mniejszościowego.
EEDI ograniczy emisje CO2 ze statków
Międzynarodowa Organizacja Morska podjęła decyzję mającą na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych przez statki nawet o 70 proc.
Obowiązek ogłaszania wskaźników zmian cen nieruchomości jest zgodny z konstytucją
Niewykonywanie obowiązku ogłaszania wskaźników zmian cen nieruchomości przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego nie jest wynikiem naruszenia zasad poprawnej legislacji, lecz indolencji tego organu.